Vieš rozoznať naše najbežnejšie dreviny len podľa listov,alebo ihličia ???

Knowledge quiz
Questions 10
Criteria 80% to pass
Difficulty Easy
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Je to najrozšírenejší strom na Slovensku a významná hospodárska drevina, má hranaté a špicaté ihlice, obrastajú celý konárik.

Ihličnatý strom z čeľade borovicovité (Pinaceae). Je známy ihlicami, ktoré na rozdiel od väčšiny ostatných ihličnanov, mení každý rok podobne ako listnaté dreviny, čiže opadávajú.

Ihličnatý strom s mohutným, hlboko idúcim hlavným koreňom a široko rozostretou až plochou korunou, ktorá narastá do výšky 20 až 40 m, ihlice sú dlhé 4-8 cm, vyrastajú vo zväzkoch po dvoch.

Ihličnatý strom krovistého vzrastu bez hlavného koreňa. Dorastá do výšky 1-2 metrov a vyskytuje sa prevažne v horských oblastiach nad hornou hranicou lesa.

Ihličnatý strom, ktorý má rovný kmeň, ihličie nepichá, šišky rastú dohora. Prospieva jej dážď, hmla a chlad. Môže dorásť až do 50 m.Ihličie 2–3 cm dlhé, ploché, na vrchnej strane lesklo tmavo zelené, na spodnej strane s dvomi svetlými prúžkami.

Na Slovensku je jednou z hospodársky najvýznamnejších drevín. Tvorí rovnorodé, ale aj zmiešané porasty s dubom, jedľou a smrekom

Je to veľký opadavý a širokolistý strom, tolerantný voči vetru. Ide o horskú drevinu, občas sa vyskytuje v mestských oblastiach ako okrasný strom

Strom dorastá do výšky 20 m, má štíhly valcovitý kmeň a okrúhlu až valcovitú voľnú korunu. Plody sú malvice jasnočervenej farby.

je mohutný listnatý strom z čeľade bukovité. Dosahuje výšku 50 až 60 m a má vajcovitú, štíhlu korunu.V lekárstve sa používa kôra z mladých stromov pre zvieravý a protikrvácavý prostriedok a má protizápalové účinky na zapálenú pokožku a sliznicu.

Strom vyrásta do 15 až 25m. Kôra je v mladosti a na vetvičkách hnedá, neskôr sa mení na bielu, priečne sa odlupujúcu borku, ktorá je neoceniteľnou pomôckou pri rozkladaní ohňa v prírode.

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Enter your e-mail and get the opportunityto be notified of the competition results to your e-mail

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or