Sviatok Všetkých svätých, Dušičky i Halloween v literatúre, filme a hudbe

Sviatok Všetkých svätých, Pamiatka zosnulých, Dušičky. Sviatky, počas ktorých spomíname na tých, ktorí už nie sú medzi nami, navštevujeme cintoríny, zapaľujeme sviečky na hroboch a zdobíme ich kvetmi. Naše sviatky, ale aj v anglicky hovoriacich krajinách obľúbený Halloween, sa dostali do kníh, povestí, hudby aj filmov.

Knowledge quiz
Questions 10
Criteria 60% to pass
Difficulty Hard
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Predvečer Všetkých svätých sa oslavuje v noci z 31. októbra na 1. novembra. V dávnych časoch sa Kelti v túto noc lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina, ktorý vládol zime. Verili, že v túto magickú noc sa duše mŕtvych vracajú na zem a snažia sa ovládnuť všetko živé. Obliekali si strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení:

Naylorovi sú bežná moderná rodina. Údržbár Harris a jeho manželka Lynn vychovávajú dve školopovinné deti. Všetci však majú pred sebou veľa tajomstiev. S blížiacim sa Halloweenom zdanlivý pokoj začínajú narušovať nevysvetliteľné hlasy a javy. Kniha Briana Jamesa a Normana Prentisa Deti Halloweenu je:

Halloween je aj o výzdobe. V slovenčine vyšli knihy, ktoré sú plné nápadov a inšpirácií a prinášajú návody, ako si vyrobiť rôznych strašiakov a ozdoby na Halloween. Takou je napríklad aj kniha autoriek Ivy Hoňkovej a Vladimíry Hoňkovej Halloween. Typická halloweenska ozdoba sa vyrezáva z:

Všetko začalo skupinou výtržníkov, ktorá každý rok na Halloween zakladá požiare a vykráda byty. Erik sa vracia zo záhrobia, aby sa pomstil pouličnému gangu za svoju smrť a smrť svojej snúbenice. Tento román v obrazoch sa stal známy vďaka filmovej adaptácii. Pri jej natáčaní nešťastnou náhodou zomrel herec Brandon Lee. Román Jamesa O´Barra aj film sa volajú rovnako. Ako?

Na Dušičky v roku 1999 otrasie ospalým západoslovenským mestečkom brutálna vražda štvorčlennej rodiny. Nepravdepodobný páchateľ je prichytený a zatknutý na mieste činu a neskôr umiestnený do psychiatrickej liečebne. Napínavý román o priateľstve a zrade, odvekom zle, rodinných putách a nečistej láske Na Dušičky zomrieš je z pera slovenského spisovateľa:

Hororový mág John Carpenter definoval žáner slasher filmov a inšpiroval mnohých filmárov k podobným, často kvalitným počinom. Jeho film Halloween utkvie každému v pamäti najmä skvelými zábermi a mrazivou hudbou. Autorom hudby je:

Sviatok Všechsvätých inšpiroval mnohých skladateľov k vytvoreniu duchovných diel na biblické i liturgické texty. V predvečer sviatku Všetkých svätých 31. októbra 1725 bola prvýkrát uvedená kantáta "Gott, der Herr ist Sonn und Schild". Jej názov by sa dal preložiť " Hospodin Boh je naše slnko a štít". Autorom je nemecký barokový skladateľ:

"Na dušičky pozor dejte, do mechu v lese si nelehejte. Světy se prolnou na dušičky, tak buďte doma a zapalte svíčky." Radí vo svojej piesni Dušičky známy český spevák a skladateľ, v minulosti pôsobiaci pod pseudonymom kouzelník Žito. Kto je autorom piesne ?

Pieseň Mariky Gombitovej Novembrové chryzantémy je tiež venovaná spomienke na našich zosnulých. Vznikla skôr, no prvýkrát zaznela až 30.10.1992 na rádiu Slovensko 3 a o pár dní, 21.11.1992, porazila súperiace piesne v rozhlasovej súťaži Hity našej Dity. Hudbu zložila sama Marika, text piesne napísal jeden z najlepších slovenských textárov. Bol to:

„Zapadlo slniečko, tajšli Svätí všetci: Dobrú noc vám! — Chlapci, budeme pri svieci!“ To je záver básne Na Všechsvätých, ktorá bola prvý raz uverejnená v Spisoch básnických v roku 1861. Jej autorom je významný slovenský básnik 19. storočia. Báseň napísal:

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or