Author: Ján Uchaľ

Slovenskí olympionici v ére Československa

Knowledge quiz
Questions 20
Criteria 55% to pass
Difficulty Normal
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Patril k najtalentovanejším hráčom sveta – a nielen vo svojej ére. Pohyboval sa na pohľad ležérne a vláčne, ale keď bolo treba, expresne vyštartoval a bol neuveriteľne rýchly – odtiaľ prezývka „spiaci blesk“. Prezývali ho aj „veľká mačka“, čím zase oceňovali jeho pokrytie kurtu a pohyb nôh. Na OH v Soule v roku 1988 získal zlatú medailu v tenisovej dvojhre a bronzovú vo štvorhre. Poznáš jeho meno?

Viacnásobný majster Európy, majster sveta i olympijský víťaz. Ondrej Nepela bol na svojej prvej olympiáde už ak 13 ročný a ako 15 ročný získal bronz na ME. Vieš kedy a kde získal zlato na OH?

V roku 1960 na OH v Ríme získal zlato vo veslovaní - dvojskif ako jediný Slovák. Dodnes tohto lekára nik neprekonal. Uhádneš jeho meno?

Začínal s bežeckým lyžovaním ale učarovla mu chôdza. V Soule na OH v roku 1988 získal zlato na 50km. Ako sa volá?

Majstrom sveta sa stal na lacnom favorite za 2400 korún. V Montreale v roku 1976 získal olympijské zlato. Poznáš tohto dráhového cyklistu?

Ján Zachara, dnes 92 ročný športovec a najstarší slovenský olympijský víťaz sa stále venuje mládeži. Získal zlato na OH v Helsinkách v roku 1952. Vieš v akom športe?

V roku 1980 na OH v Moskve získalo Československo zlatú medailu v kolektívnom športe a v bránke stál Košičan Stanislav Seman. Vieš aký to bol šport?

V druhej polovici 60. rokov minulého storočia patrila k najlepším gymnastkám na svete. Trojnásobná olympionička a držiteľka dovedna šiestich medailí z vrcholných súťaží (dve striebra z OH, zlato a bronz z MS, dva bronzy z ME) prekonala svoju slovenskú predchodkyňu z predvojnových čias Matyldu Pálfyovú. Na OH 1964 v Tokiu bola ako 16-ročná najmladšia členka československej výpravy.

Predčasne zosnulý fenomenálny hokejový brankár so zázračnými zákrokmi. Jediný Slovák s tromi olympijskými medailami zo ZOH. Insbruck 1964 a Sapporo 1972 – bronz, Grenoble 1968 – striebro. V bratislavskom Ružinove nesie štadión jeho meno.

Prvý krasokorčuliar, ktorý na vrcholnej súťaži skočil regulárny štvoritý skok. V jeho vystúpeniach nechýbalo ani salto. Na ZOH 1984 v Sarajeve bojoval ako lev. Jazdil so sebazaprením, ale naplno a vyskákal, čo mal. Navyše zapôsobil aj brilantnou technikou. Tretia priečka za favoritmi Hamiltonom a Orserom bola obrovský úspech.

Prezývali ho „Žiletka“. Začínal s tenisom ale učaroval mu hokej. Hral s číslom 9 a získal striebro na ZOH v Grenobli 1968 a bronz v Insbrucku 1964.

Rodák z Košíc, držiteľ striebornej olympijskej medaily zo ZOH v St.Moritzi 1948. Meno tohto športovca nesie štadión v Košiciach.

Ďalším Košičanom s bronzovou olympijskou medailou z OH v Helsinkách z roku 1952 sa volá Mikuláš Atanasov, ktorý ju vybojoval na žinenke, vieš v akom športe?

Prvá a jediná ženská olympijská medailistka v atletike. V Mníchove 1972 získala bronz v skoku do diaľky výkonom 667cm. Viete ako sa volala?

Zúčastnil sa troch olympiád, kde obsadil 5., 4. a 3.miesto. Bronz získal v Soule 1988 v zápasení voľným štýlom .

Iveta Hritzová Šranková už ako 16 ročná vybojovala striebornú olympijskú medailu v Moskve v roku 1980. Bola členkou reprezentačného družstva vo ...

Atlét na fotografii vybojoval na OH v Moskve 1980 striebro v hode diskom, hodil 66,38m. Na jeho osobnosti sa dobre ilustruje, aké ťažké je jednoznačne zaradiť mnohé osobnosti do nejakej „škatuľky“. Má maďarskú národnosť, narodil sa na Slovensku v Ohradách pri Dunajskej Strede, ale celú vrcholnú diskársku kariéru od svojich devätnástich rokov prežil v Prahe, kde sa aj natrvalo usadil. Volá sa:

V roku 1972 na OH v Mníchove získali Československí hádzanári strieborné medaily. Ako sa volal rodák z Hranovnice a dlhoročný pedagóg Fakulty športu PU v Prešove, ktorý k tomuto úspechu prispel?

Držiteľ striebornej olympijskej medaily zo Sarajeva 1984 v ľadovom hokeji, prezývaný Ceco . S krídlami Lálom a Šejbom utvoril na Majstrovstvách sveta v Prahe v roku 1985 azda najúdernejšiu trojicu družstva, ktoré pre Československo získalo šiesty a historicky posledný titul majstra sveta. V rozhodujúcom súboji so ZSSR strelil víťazný gól a bol vyhlásený za nášho najlepšieho hráča.

Vojtech Masný, futbalista, získal s družstvom ČSSR striebornú medailu na OH v....

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Enter your e-mail and get the opportunityto be notified of the competition results to your e-mail

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or