Sfilmované knihy

Každá kniha, ktorá má aj svoju filmovú verziu, musí byť istým spôsobom výnimočná, aby oslovila filmových producentov. Poznáte tieto významné knižné či filmové diela? A čomu dávate prednosť vy - kniha alebo film?

Knowledge quiz
Questions 11
Criteria 60% to pass
Difficulty Easy
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Podľa bestselleru Maria Puza Krstný otec bol natočený v roku 1972 rovnomenný film, ktorý získal hneď niekoľko Oscarov. Marlon Brando získal Oscara ako najlepší herec za úlohu krstného otca. Spoločnosť Paramount prekvapujúco zverila réžiu filmu vtedy mladému režisérovi. Bol to:

Prvé filmová podoba románovej klasiky ruskej literatúry Anna Karenina pochádza už z roku 1914 a celkovo má tento román 14 filmových a televíznych adaptácií. Posledný film v hlavnej úlohe s Keirou Knightley je z roku 2012. Kto je autor románu?

Román Alexandra Dumasa Traja mušketieri je u filmárov takisto veľmi obľúbený. Má už 29 filmových podôb a okrem toho bol viackrát spracovaný aj do televízneho seriálu. Príbeh D’Artagnana a jeho priateľov je stále divácky atraktívny. Viete ako sa traja mušketieri volali?

Denník Bridget Jonesovej je nielen úspešný film s pokračovaním, ale v prvom rade kniha, ktorá položila základ novému podžánru populárnej literatúry, tzv. chick lit. (z angl. chicken literature). Chick lit je literatúra písaná ženami pre mladé ženy, ktorá sa venuje problémom moderného ženstva, často humorne a bezstarostne. Kto je autorom knižnej predlohy ?

Jeden z najčítanejších a najobľúbenejších románov britskej spisovateľky Jane Austenovej bol filmovo stvárnený takmer 30 krát. V roku 2005 si postavu Elizabeth Bennet zahrala Keira Knightley. Ide o román:

Bedári je dielo, ktoré má viac ako 50 filmových adaptácií. V jeho muzikálovom spracovaní zažiaril Hugh Jackman. Autorom románu je:

Tisícročná včela je film režiséra Juraja Jakubiska, ktorý prenáša na filmové plátno ságu murárskeho rodu Pichandovcov z Liptova. Skvelé herecké výkony, nezameniteľný režijný rukopis a hudba Petra Hapku ho zaradili do zlatého fondu československej kinematografie. Film vznikol podľa rovnomennej knihy spisovateľa:

Podľa románu Kena Keseyho natočil režisér Miloš Forman film, ktorého dej sa odohráva v psychiatrickej liečebni. Názov filmu je Prelet nad kukučím hniezdom a v hlavnej úlohe zahviezdil Jack Nicholson. Ako sa volala knižná predloha?

Asi najviac filmových podôb má hororový príbeh grófa Draculu. Prvýkrát bol sfilmovaný v roku 1931 a postavu upíra Draculu si zahrali aj Christopher Lee či Gary Oldman. Kto je autor románu Dracula?

Narodila sa v Prahe ako jediná dcéra ukrajinského emigračného básnika Vasila Kločuraka. Za svoju literárnu činnosť dostala rad ocenení. V roku 1994 Českého leva v kategórii Najlepší scenár za film Díky za každé nové ráno. Spisovateľka je súčasne autorkou jeho románovej predlohy. Je to:

Protivojnový román E. M. Remarqua, ktorý nechýba na zozname povinnej literatúry, bol sfilmovaný len niečo vyše rok po svojom vydaní. Film Lewisa Milestona získal Oscara za najlepší film. Premiéru filmu v Berlíne však sprevádzali búrlivé protesty nacistov vedené Josephom Goebbelsom - budúcim ministrom propagandy. 11. decembra 1930 bolo nakoniec premietanie zakázané. O akom diele je reč?

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or