Šenkvické ulice a uličky

Poznáte šenkvické ulice?

Knowledge quiz
Questions 25
Criteria 60% to pass
Difficulty Normal
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Koľko ulíc máme v Šenkviciach?

Do tohto počtu NEPOČÍTAJTE šenkvické námestie!

Ktoré písmeno je najčastejším začiatočným v názvoch šenkvických ulíc?

,,Ul. A. Behunka" počítajte pod písmenom A a ,,Ul. Sv. Urbana" pod písmenom S. Pozor, je rozdiel medzi písmenom s mäkčeňom a bez mäkčeňa (teda ako S nepočítajte aj ulice, začínajúce na Š). :-)

Koľko ulíc je pomenovaných podľa osobností alebo svätcov?

Do tohto počtu POČÍTAJTE aj naše šenkvické námestie :-)

Koľko ulíc je pomenovaných podľa susedných miest a obcí?

Pozor! Treba sa zamyslieť aj nad názvami susedných obcí, ktoré už dnes nie sú úradne platné!

Na všetky svetové strany!

O pozíciu najsevernejšej ulice sa delí A. Behunka s Hroznovou, najvýchodnejšou a zároveň najjužnejšou ulicou je Cerovská (jej koniec smerom na Blatné). Ktorá ulica sa však ,,vytiahla" najviac na západ? :-)

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Keď ľudia počujú môj názov, hľadajú ma inde než tam, kde som.

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Nás obe volajú Šenkvičania ako ,,Zahace" - a my pritom nie sme ani v rovnakom katastrálnom území!

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Kedysi tu bola pekáreň a preto jedno moje rameno nazývajú ako ,,Pekárska ulička". Ja mám však iné meno - jedni tak zdrobnene nazývajú koniec bochníka chleba, iní ma spoznajú podľa svätca, podľa ktorého som bola pomenovaná. A áno, križujem potok :-)

Uhádni ulicu (podľa popisu).

V prvej republike mi dali názov podľa časti Agrárnej strany, ktorá podporila moju výstavbu. A predstavte si, moje meno mi nezmenili ani ľudáci, ani komunisti! Mysleli si totiž, že som synonymom napr. slova ,,vlasť" či ,,dedovizeň" :-)

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Niektorí tvrdia, že v časoch, keď vládol tzv. ,,kult osobnosti" a politické názvy verejných priestranstiev boli v móde... tak som sa volala Leninova! Čo však viem je, že tu stojí hasičská zbrojnica - ha, hoci kolegyňa ,,Jánska ulica" si myslí, že zbrojnica stojí na nej :-) A že sa, veru, mýli!

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Rozprestieram sa v miestach, kde kedysi stával panský majer Pálffyovcov, neskôr Andrássyovcov v Malých Šenkviciach (na Cerovom). Meno som však napokon dostala po krásnom strome, symbole Slovanov...

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Som hrdou na to, že som jednou z najstarších ulíc v celej obci! Hoci, nie každý by to bol povedal... Kedysi ma volali ,,Pri majeri", no napokon sa volám podľa konca Chorvátskej ulice (alebo celých býv. Veľkých Šenkvíc), z ktorého vychádzam. A som rada, že práve tu počuť džavot malých detí tak často!

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Neviem, prečo som až taká vyrastená, roztiahnutá a ľudia sa vo mne ťažko vyznajú. Moje meno má však v občianke nejeden Šenkvičan! Dokonca aj slávna Karpatská perla! :-)

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Keď kvitnú stromy, je tu voňavo, čo vám poviem... Som maličkou, nepovšimnutou uličkou - ale rada poslúžim, keď vám treba z Cerového zísť na Rakov most či Úzky tálik!

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Keď sa povie meno, niekto si predstaví ufúľané dieťa na sv. Mikuláša. Na mojom území sa však kedysi pálilo drevené uhlie a podľa toho sa volám! Svojho času práve z tunajšej hliny vyrábal tehly pán továrnik Machota...

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Sám Kolinovič napísal, že sa tu rodí najlepšie víno v celom chotári! Sme dve sestry, spodná a vrchná, ale niektorí v Šenkviciach spomínajú len tú spodnú, lebo na jej mieste sa postavila ulica. Zrejme jej meno nesie vinárstvo pánov Mačeka a Strašiftáka. Ach jaj... :-)

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Niektorí si stále len rozpomenú na moje meno, hoci mám už 20 rokov! Stojím ,,za NÚPODom" a nemôžem povedať, že by mi prezývka ,,šenkvické Beverly Hills" krivdila, ale predsa len... som jednoducho a skrátka (???)!

Uhádni ulicu (podľa popisu).

Čo ja môžem za to, že mám tri či štyri osobnosti? Tri či štyri v podstate samostatné ulice a všetko pod mojím menom? :-) Mýlia si ma s blatnianskym (šarfickým) Glancom... ja som ale šenkvický (???)!

Uhádni LOKALITU (podľa popisu).

Moji predkovia boli určite Nemci, lebo mám meno nemeckého pôvodu. Dokonca v množnom čísle, takže sme viacerí! Ale ulica tu nie je len jedna :-) Naším menom volajú tieto ,,svätuškárske" ulice ,,erdég" Šenkvičania - pamätajú si na vinohrady, ktoré tu kedysi rástli.

SKÚS ŠŤASTIE a rozlúskni toto (podľa popisu).

Som vstupnými dverami do Šenkvíc z okresného mesta, hoci mnohí cezo mňa len rýchlo prefrčia na križovatku na ,,Trojičke" (pri pumpe)... AKO sa však oficiálne volá táto ulica, ktorá nemá samostatný názov? Pozri priložený obrázok a vyber z možností.

SKÚS ŠŤASTIE a rozlúskni toto (podľa popisu).

Človek by povedal : Jasné ako facka! Ale?

SKÚS ŠŤASTIE a rozlúskni toto (podľa popisu).

Ako sa oficiálne volá východná polovica ,,Cerovskej uličky"? :-)

Ktoré tri ulice sú najmladšie?

Aká je zhruba vzdialenosť medzi zátačkou na Pezinskej ceste a konečnou značkou pri areáli Novplasty?

Páčil sa Ti tento kvíz?

Ne/správna odpoveď neexistuje...

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Enter your e-mail and get the opportunityto be notified of the competition results to your e-mail

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or