New

Sándor Márai

Celosvetovo uznávaný spisovateľ Sándor Márai je jedným z najznámejších košických rodákov. Ako dobre poznáte jeho život a dielo? Otestujte sa v našom kvíze!

Knowledge quiz
Questions 10
Criteria 60% to pass
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Sándor Márai, významný spisovateľ a novinár, sa narodil v Košiciach 11. apríla ako Sándor Károly Henrik Grosschmid de Mára. V ktorom roku to bolo?

V roku 1918 Sándor Márai opustil Košice a stal sa redaktorom budapeštianskeho denníka:

Košice hrajú v jeho dielach významnú úlohu. V jeho rodnom meste je napríklad po ňom pomenovaná základná škola a gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským. Atmosféru Košíc na začiatku 20. storočia nájdeme v jeho románe:

Mladý Márai si v roku 1923 zobral za manželku Ilonu Matzner. Obaja boli z Košíc, chodili na rovnaké školy a poznali sa aj ich rodiny. Dokonca sa najprv o ňu zaujímal Máraiov kamarát. Ako ju volali?

V súlade s tradíciami rodiny sa otec rozhodol poslať študovať svojho syna do hlavného mesta, ktorým bola toho času Budapešť. Mladíka to však namiesto štúdia, ktoré mu vybral otec, oveľa viac ťahalo k politike a literatúre. Čo začal Sándor Márai študovať?

Sándor Márai začal písať poéziu, ale vrchol jeho tvorby predstavujú prózy. Už v roku 1918 bola vydaná jeho zbierka básní, ktorá zožala veľký úspech v kruhu kritikov. Jej názov je:

Márai sa narodil v dome na Hlavnej ulici, kde dnes stojí OD Dargov. Otec, poslanec pražského parlamentu, sa s deťmi neskôr presťahoval do iného domu, na ktorom je dnes osadená pamätná tabuľa. Dom sa nachádza na ulici:

Ako literárne činný mladík vymenil svoje priezvisko saského pôvodu za umelecký pseudonym Márai. Podobne konal aj jeho brat, režisér viacerých filmov nominovaných na Oskara, vo svete známy ako:

Márai ťažko znášal nastolenie totalitného režimu v Maďarsku po 2. svetovej vojne a viac sa už do strednej Európy nevrátil. Odvtedy žil vo Švajčiarsku, Taliansku a v Amerike, kde aj ukončil dobrovoľne svoj život. V ktorom meste sa nakoniec v Amerike usadil?

V nemčine sú jeho diela vydávané v rekordných nákladoch a jeho literárny štýl porovnávajú so štýlom nemeckého spisovateľa prvej polovice 20. storočia, ktorý v roku 1929 získal Nobelovu cenu za literatúru. Je to:

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or