Osobnosti Košického kraja

Poznáte známe osobnosti, ktoré sa narodili, žili či pôsobili v Košickom kraji? Vyskúšajte náš kvíz a otestujte svoje vedomosti, možno sa dozviete i nové informácie o významných osobnostiach, ktoré žili či pôsobili v Košickom kraji.

Knowledge quiz
Questions 13
Criteria 60% to pass
Difficulty Easy
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

1. Ktoré sedmohradské knieža, vodca druhého protihabsburského povstania, malo v roku 1626 svadbu v Levočskom dome v Košiciach?

Zdroj: Wikipedia

2. Humanistický básnik, pedagóg, historik a knihovník sa síce narodil v Nemecku a zomrel na Morave, ale ako pedagóg pracoval aj na Spiši a v roku 1603 sa stal richtárom v Košiciach. Viete o kom hovoríme?

Zdroj: VKJB

3. Slovenský evanjelický kňaz, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti. Pôsobil v období romantizmu a je jedným zo spisovateľov štúrovskej generácie. Viete, ktorého rodáka zo Slavošoviec volali aj Krvavý slovenský Homér?

Zdroj: Wikipedia

4. Rodák zo Smižian pochádzal z hereckej rodiny. Svoju vlastnú hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach, odkiaľ v roku 1975 prešiel do Slovenského národného divadla v Bratislave. Zomrel predčasne v roku 2003. O ktorého herca ide?

Zdroj: Pinterest

5. Významný slovenský básnik z Bánoviec nad Ondavou študoval na Gymnáziu v Michalovciach, kam sa v rokoch 1938 - 1944 vrátil ako učiteľ meštianskej školy. Debutoval zbierkou básní Zradné vody spodné, k jeho umeleckým vrcholom patrí skladba Vysoké letné nebe. O kom hovoríme?

Zdroj: Litcentrum.sk

6. Ako sa volá rodák z Kojšova, slovenský filmový režisér, scenárista, kameraman, výtvarník. Jeho filmy sa vyznačujú osobitou poetikou, bizarnosťou a hravosťou. Debutoval úspešným filmom Kristove roky a kto by nepoznal jeho filmovú adaptáciu románu Petra Jaroša Tisícročná včela.

Zdroj: Martinus.sk

7. Tento známy spevák a herec sa narodil v Košiciach. Pôvodne sa vyučil za sklára a v roku 1960 nahral svoju prvú pieseň Suvenýr. Stal sa spevákom a hercom divadla Semafor a dvakrát vyhral Zlatého slávika. Známe sú jeho duety s Evou Pilarovou, Helenou Vondráčkovou alebo Martou Kubišovou. Kto naspieval piesne Tereza, Písnička pro Zuzanu či Slavíci z Madridu?

Zdroj: Pinterest

8. Ktorý významný maliar s prívlastkom „maliar zemplínskeho slnka a ľudu", žil a pôsobil od roku 1911 v Michalovciach. Preslávil sa predovšetkým svojimi juho-zemplínskymi motívmi z mestských trhov a dedín z okolia Michaloviec. Dnes v Michalovciach stojí aj hotel, ktorý je pomenovaný po tomto významom maliarovi.

Zdroj: Webumenia

9. Slovenský dôstojník a partizánsky veliteľ narodený v Smižanoch, zomrel pri oslobodzovaní mestečka Ovruč v Sovietskom zväze (dnes Ukrajina). Medzi partizánmi prijal krycie meno kapitán Repkin a stal sa veliteľom 1. československého partizánskeho oddielu v ZSSR. Viete o kom hovoríme?

Zdroj: Wikipedia

10. Ako sa volá banský inžinier, ktorý sa narodil aj zomrel v Dobšinej? Známym sa stal ako objaviteľ Dobšinskej ľadovej jaskyne. Do „ľadovej diery“ zostúpil v roku 1870, ktorá bola verejnosti sprístupnená už v roku 1871.

Zdroj: Slovakia Travel

11. Bola poslednou dvornou dámou rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety. Cisárovná Sisi jej zomrela v náručí po atentáte pri Ženevskom jazere. Narodila sa v obci Staré, okres Michalovce, pochovaná je v Sobranciach. Poľovnícky zámoček jej rodiny sa nachádza v obci Senné. Ako sa volá táto šľachtičná?

Zdroj: Wikipedia

12. Ktorý jazykovedec, zakladateľ vedeckej slavistiky sa neskôr stal riaditeľom Univerzitnej knižnice v Prahe? Narodil sa v obci Kobeliarovo v okrese Rožňava. Jeho hlavným dielom sú Slovanské starožitnosti, prvá väčšia kniha o kultúre a histórii Slovanov. Dnes jeho meno nesie jedna zo slovenských univerzít.

Zdroj: Wikipedia

13. Vynikajúci hokejový útočník, prvý Slovák v reprezentačnom výbere Československa a zároveň prvý slovenský hokejista s titulom hokejového majstra sveta z roku 1947. Ktorý hokejista narodený v Košiciach 15. júna 1914, zahynul pri leteckej havárii v novembri 1948?

Zdroj: Wikipedia

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or