Lekári, sestričky, nemocnice, lieky...

V týchto dňoch sú našimi hrdinami. Sú najviac ohrození nakazením a predsa sú tu stále pre svojich pacientov. Lekári, sestričky, ošetrovatelia, záchranári. Z prostredia nemocníc či laboratórií bolo napísaných veľa kníh. O skutočných príbehoch, ale aj o imaginárnych nákazách. Ak aj vy patríte k tým, čo majú tento druh literatúry radi, spraviť náš test pre vás nebude ťažké.

Knowledge quiz
Questions 10
Criteria 50% to pass
Difficulty Normal
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Škótsky lekár, vedec a autor bestsellerov Ken McClure bol viackrát vyznamenaný za významné objavy v oblasti medicíny. Jeho romány sú preložené do viac ako 20 jazykov. V priamom ohrození, Lovec myšlienok, Prekliatie Skelmoru, Vo vyššom záujme, Trauma. To sú len niektoré z jeho románov, ktoré ste mohli nájsť na pultoch našich kníhkupectiev, ale viete, ktorý z nich je spisovateľovou veľmi úspešnou prvotinou?

Robin Cook je asi najznámejší autor thrillerov z lekárskeho prostredia. Toto prostredie je mu dobre známe, pretože je sám lekár. V roku 1972 napísal svoj prvý román o živote čerstvých absolventov medicíny pod názvom The Year of The Intern, na Slovensku vydaný pod názvom Zelenáč v bielom. Viete akú špecializáciu má americký majster thrillerov ako lekár?

Druhý román Robina Cooka Kóma, vydaný v roku 1977, sa stal bestsellerom. Na Slovensku vyšiel po prvý až raz v roku 1988. Román, ktorého témou bol nelegálny obchod s ľudskými orgánmi, sa stal predlohou rovnako úspešného filmu. V ktorom roku vznikol film Kóma?

Film Kóma režíroval Michael Crichton, americký spisovateľ, scenárista, producent a režisér. Študoval medicínu na Harvarde a vo voľnom čase sa venoval písaniu. Je autorom dobrodružných románov, ktorý predal viac ako 200 miliónov kníh, a je jedným z najplodnejších autorov posledných dvoch storočí. Časť jeho románov je z medicínskeho prostredia a bol tiež tvorcom úspešného televízneho seriálu z tohto prostredia. Ide o seriál:

Okrem kníh s medicínskou tematikou, je Michael Crichton autorom množstva dobrodružných kníh a filmov. Nazývajú ho aj „otec techno-trileru“. Ktorý úspešný filmový trhák bol sfilmovaný podľa jeho knihy?

Ďalší americký spisovateľ je lekár, ktorý pracoval ako internista a dvadsať rokov pôsobil na plný úväzok na pohotovostných oddeleniach. Neskôr sa venoval liečbe alkoholovej a drogovej závislosti. Aj na Slovensku boli vydané jeho knihy z nemocničného prostredia. Napríklad Záhadné príznaky, Smrteľná infekcia, Význačný pacient či Posledný chirurg. O ktorom spisovateľovi hovoríme?

Úspešný autor kníh s lekárskou tematikou, ktorý nie je lekár, sa preslávil najmä trilógiou o lekárskej dynastii Colovcov. Noah Gordon bol lekársky technik, no pre hodnovernosť deja sa zamestnal v nemocnici, študoval dejiny medicíny a rozličné chirurgické postupy v minulosti. Trilógia, ktorá ho preslávila sa volá:

Častým motívom v knihách českej spisovateľky a novinárky Zdeny Frýbovej je lekárske alebo vedecké prostredie. Prepája psychologické, kriminalistické a reportážne postupy. I keď väčšinu jej románov môžeme zaradiť do kategórie psychologicko-kriminálnych, úspešným je aj román z lekárskeho prostredia. Viete jeho názov?

Slávny chirurg, ktorý v roku 1967 uskutočnil v Kapskom meste prvú transplantáciu srdca, je menej známy ako autor kníh z lekárskeho prostredia. Knihy ako Loď nádeje, Nežiaduci, Darca, Druhý dych napísal so svojím priateľom Siegfried Standerom, novinárom a spisovateľom. Jeho meno určite poznáte.

MUDr. Anton Rákay začal v roku 1950 pôsobiť ako sekundárny lekár v Štátnom liečebnom ústave v Kvetnici. Knižne debutoval románom Tabu až v roku 1991. Vo svojich dielach sa zaoberá otázkami lekárskej etiky či svedomím. Umrel v roku 2016 vo veku nedožitých 91 rokov. V ktorom roku napísal svoju poslednú knihu poviedok Ešte sa stretneme?

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or