Kvíz Divadla Andreja Bagara #4 - Zahraniční autori v Divadle Andreja Bagara

Je tu náš posledný vedomostný kvíz. V minulom sme sa venovali textom domácich autorov, je preto logické, že teraz sa presunieme k zahraničným.

Knowledge quiz
Questions 11
Criteria 50% to pass
Difficulty Easy
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Láska slečny Elliotovej. To mala byť posledná premiéra nášho divadla v tejto sezóne. Pokým epidémia COVID-19 nezatvorila divadlá po celej Európe. Autorkou románovej predlohy je britská spisovateľka, ktorá žila na prelome 18. a 19. storočia. Dramatizáciu jej najznámejšieho románu Pýcha a predsudok sme v našom divadle uviedli tiež. Bolo to v roku 2015. Ako sa volá autorka oboch spomínaných románov?

Hedda Gablerová. To je názov jedného z najznámejších textov dramatika Henrika Ibsena. V DAB sme ju uviedli len s jedným D ako Hedu Gablerovú v réžii a úprave Svetozára Sprušanského. Spýtať sa však chceme na niečo iné. Akej národnosti bol autor textu Henrik Ibsen?

Vrátime sa ešte k dramatizáciám. Aktuálne máme na repertoári spracovanie románu Josepha Hellera Hlava XXII. Ako sa volá hlavná postava tohto príbehu? V našom spracovaní ju stvárnil hosťujúci Daniel Ratimorský.

Už 16 rokov môžte v našom divadle vidieť komédiu Testosterón. Hru poľského autora Andrzeja Saramonowicza sme reprízovali už 260 krát. Za ten čas sa niekoľkokrát zmenilo jej obsadenie, viacerí ste s ňou vyrástli. Keďže je taká obľúbená, istotne viete, kto bol jej režisérom.

Ďalším klasickým dielom svetovej drámy je Čajka. V DAB sme ju uviedli dva krát. V roku 1980 ju režíroval Juraj Bindzár, v roku 1999 Svetozár Sprušanský. Ktorý svetový dramatik je autorom tohto textu?

Neexistuje na svete asi známejší dramatický text, než tragédia Williama Shakespeara Hamlet. Naše divadlo ju uviedlo v roku 2001. V réžii neskoršieho riaditeľa budapeštianskeho Nemzeti Színház (Národného divadla) Róberta Alföldiho. Kto v tejto inscenácii stvárnil Hamleta?

Inscenácia Dom vychádza z hry F. G. Lorcu Dom Bernardy Alby. Odkazuje zároveň na významnú inscenáciu tohto textu v našom divadle z roku 1979. Kto bol režisérom inscenácie uvedenej na konci sedemdesiatych rokov minulého storočia?

Dnes už sú texty českých autorov na Slovensku označované za zahraničné. V roku 1983, v ktorom sme uviedli v réžii Karola Spišáka hru Biela nemoc to tak ešte nebolo. Kto je autorom spomínaného textu?

V januári 2007 sme v réžii Michala Vajdičku uviedli inscenáciu Portia Coughlanová. Ktorá herečka stvárnila hlavnú postavu, podľa ktorej sa volá aj celá hra?

Divadelné inscenácie nemusia vznikať len podľa literárnej predlohy. Východiskovým bodom môže byť aj hudobná kompozícia. Takýmto prípadom bolo Svätenie jari. Kto je autorom hudby k baletu, z ktorého vychádzala inscenácia s týmto názvom? Premiérovo sme ju uviedli v roku 2005.

BONUSOVÁ OTÁZKA: Kto bol autorom prvého slovenského prekladu hry Hamlet?

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or