Knižné rekordy

V tomto kvíze o rekordoch ide väčšinou o čísla. Ak teda na ne nemáte úžasnú pamäť, bude skôr o správnych tipoch. No možno si nejaký ten číselný údaj z neho zapamätáte a neskôr ohúrite svojimi vedomosťami.

Knowledge quiz
Questions 10
Criteria 60% to pass
Difficulty Hard
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Titul This the Prophet Mohammed (Tento prorok Mohammed) je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšia kniha sveta. Kniha je vsadená do koženej väzby a jej stránky sú vyrobené z vysoko kvalitného recyklovaného papiera. Meria 5 m x 8,06 m a váži 1500 kg. Čo myslíte, koľko má asi strán?

Najmenšou knihou sveta je Teeny Ted from Turnip Town (Malý Ted z mesta Turnip). Má 30 ilustrovaných strán, ktoré nie sú spolu hrubšie ako ľudský vlas. Stránky sú vyrobené z čistého kremíka a text na nich je vyleptaný pomocou iónového paprsku. Autorom príbehu je Malcom Douglas Chaplin a knihu vyrobil jeho brat Robert Chaplin na Univerzite Simona Frasera v Kanade. Aké sú jej rozmery?

Najhrubšou publikovanou knihou zapísanou v Guinnessovej knihe rekordov je The Complete Miss Marple (Kompletná pani Marplová). Zahŕňa všetkých 12 románov a 20 poviedok o slečne Marplovej a preto má 4 032 strán a váži 8,04 kg. Aká široká je táto kniha?

Knihovníci z Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach sú držiteľmi ustanovujúceho slovenského rekordu v postavení stohu z kníh. 13. septembra 2019 sa im ho podarilo postaviť do výšky:

26. novembra 2013 bola v aukčnej sieni Sotheby's v New Yorku predaná najdrahšia kniha - kópia knihy žalmov The Bay Psalm Book. Je to zároveň prvá kniha napísaná a vytlačená na území Spojených štátov. Vydali ju puritáni z kolónie Massachusetts Bay a malo by sa jednať o verný preklad hebrejských žalmov do anglického jazyka.Za akú sumu ju vydražil americký biznismen a filantrop David Rubenstein?

Najviac napísaných kníh má na svojom konte Dame Barbara Cartlandová. Venovala sa romantickému žánru a jeden román napísala za neuveriteľných 18 dní, takže vydala približne 20 kníh ročne. Koľko kníh počas života napísala?

Od roku 1920 predala viac ako bilión detektívok v anglicky hovoriacich krajinách a približne bilión vo viac ako 45 jazykov. Viete kto je tou najpredávanejšou autorkou?

Najrýchlejšie napísanou knihou je kniha Josefa Formánka Létající jaguár v rozsahu 79 strán formátu A6. Autor písal príbeh na základe troch náhodne vylosovaných tém a rekord dosiahol 2. až 3.6. 2004 v paláci kníh Luxor v Prahe. Ako dlho mu trvalo napísanie knihy?

V roku 1789 si požičal dve knihy, pričom ich doteraz nevrátil. No a dnes dlží pokutu viac ako 300 tisíc dolárov za nevrátené knihy do knižnice. Viete ktorý americký prezident je tento najväčší dlžník?

Miniatúrne tlače sa stali módou na konci 19. storočia a z tohto obdobia pochádza niekoľko zberateľsky obľúbených knižiek. Asi najvášnivejším zberateľom knižných miniatúr je Sathaar Adoor z Indie. Pri uznaní tohto titulu certifikátormi z Guinness World Records v roku 2016 bol majiteľom koľkých unikátnych titulov knižných miniatúr?

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or