Hurá do školy

September otvára brány škôl. Po letných prázdninách si deti a mládež opäť zasadli do školských lavíc. Kníh zo školského prostredia o žiakoch, študentoch a učiteľoch je dosť. Časté sú aj knihy o netradičných školách a učňoch. Poďte s nami navštíviť školy, žiakov i študentov v knihách.

Knowledge quiz
Questions 10
Criteria 60% to pass
Difficulty Easy
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Jedným z najznámejších študentov, ak nie úplne najznámejším, je určite Harry Potter. Joanne „Jo“ Rowlingová v roku 1995 dokončila v edinburghskej kaviarni svoj prvý román o mladom chlapcovi navštevujúcom čarodejnícku školu. Pre všetkých milovníkov série o Harrym Potterovi bude ľahkou otázka, ako sa volá škola, ktorú navštevoval?

Knihy o študentoch a škole sa stali vďačným námetom mnohých filmov. Film režiséra Martina Friča z roku 1939 vznikol podľa rovnomennej knihy Jaroslava Žáka. Komédia zobrazuje študentské radosti i starosti. Žák pôsobil ako stredoškolský profesor a svoje pozorovania a zážitky preniesol do kníh. Ako sa volá kniha aj film?

Jaroslav Žák napísal scenár aj k ďalšej komédii zo študentského života. Písal ho podľa svojej knihy Študáci a kantoři, ale film mal iný názov. Viete, ako sa film natočený v roku 1938 volá?

Najznámejšie dielo nemeckého autora literatúry pre deti a mládež Otfrieda Preusslera Čarodejov učeň bolo takisto sfilmované. Je prerozprávaním lužickosrbskej legendy a vynikajúcu animovanú filmovú podobu mu dal režisér Karel Zeman. Preussler zomrel 18. februára 2013 v juhobavorskej obci Prien am Chiemsee, ale narodil sa v Čechách. Jeho rodným mestom je:

Nie je škola ako škola. Škola, ktorú opísala vo svojej knihe známa slovenská spisovateľka pre deti a mládež, je neobyčajná. Vyberie sa sama po žiačika Vladka, ktorý zabudol prísť do školy. Autorka knižky Nie je škola ako škola (nie je žiak ako žiak) pracovala istý čas aj ako šéfredaktorka časopisov pre deti Zornička a Slniečko. Viete jej meno?

Bola raz jedna trieda, v tej triede bola krieda. Tá krieda bola biela a bolo jej dosť veľa. Slovenská poetka, prozaička, novinárka a dramatička, známa predovšetkým ako autorka literatúry pre deti a mládež, napísala celú knihu vtipných školských básničiek. Bola manželkou Jána Kostru a na jej básničkách vyrástli celé generácie. Autorku knihy Bola raz jedna trieda určite poznáte. Je to:

Hugolín Gavlovič, vlastným menom Martin Gavlovič, bol slovenský kňaz a spisovateľ. Jeho prvé dielo je didakticko-reflexívna poézia a chcel ním čitateľa podučiť životnej múdrosti a skúsenosti pastierov. Obsahuje 12 9812 veršových strof a súbor rád je poskytovaný čitateľovi encyklopedickým spôsobom. Spomeniete si na jeho názov?

Stephen King, americký spisovateľ hororov a vedeckej fantastiky, má na svojom konte stredoškolskú hororovú story. Ide o jeho prvú knihu, ktorá bola aj sfilmovaná. Hlavná hrdinka pochádza z problematickej rodiny, patrí medzi nevýrazných a šikanovaných študentov a jej matka je náboženská fanatička. Aký je názov knihy aj filmu?

Edward Ricardo Braithwaite je autorom pôsobivej autobiografickej prózy zobrazujúcej snahu hlavného hrdinu vybudovať vzťah medzi ním a študentmi založený na vzájomnej úcte a dôvere. Román bol aj úspešne sfilmovaný s hercom Sidneyom Poitierom v hlavnej úlohe. Sám autor však film považoval za príliš sentimentálny. Film i román sa volá:

V škole sa môže študent stretnúť s rôznymi spolužiakmi a učiteľmi. Niektorým sa podarí zoznámiť sa aj s upírom. Takto sa zoznámila Bella s tajomným a okúzľujúcim Edwardom Cullenom. Ich príbeh autorka Stephenie Meyerová spracovala až v štyroch dieloch Twilight ságy. Ako sa volá jej prvý diel?

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or