Ach, tá láska...

Láska je večná téma umenia. Napísalo sa o nej veľa románov, básní či divadelných hier. Je vám téma lásky v slovenskej literatúry blízka?

Knowledge quiz
Questions 10
Criteria 60% to pass
Difficulty Easy
Play as logged
user
Get stats, badges and other cool features
(after login you will be redirected back to this page)

Play with friends competition
in real time
Online quiz competitions for the best score
Challenge your friends in real time
Create a competition of this quiz and see who of your friends gets the highest score. Share it, engage your friends and challenge them in real time to get the best score. Learn more about quiz competitions
Written in: Slovak (slovenčina)

Možno ste ani netušili, že autorom najdlhšej ľúbostnej básne na svete je slovenský poet. Aká je to báseň a kto je jej autor?

“Láska je strašne bohatá, láska tá všetko sľúbi, no ten, čo ľúbil sklamal sa, a ten, čo sklamal, ľúbi.” Miro Žbirka prespieval text tejto krásnej básne. Viete ktorá to je?

Lásku ako ľúbostnú drámu prinášajú diela predstaviteľov lyrizovanej prózy. Tá sa končí buď ako v rozprávke alebo naopak tragicky. Novela Tri gaštanové kone prinesie čitateľovi napokon šťastný koniec. Jej autorom je:

Lásku, vernosť, oddanosť, ale aj súdržnosť a vnútornú silu predstavuje vzťah Michala a Hanky, hlavných postáv diela Pavla Országha Hviezdoslava:

V diele Slávy dcera ospieval Ján Kollár ľúbostný cit k žene, svojej milej Frederike Schmitovej. Zobrazil ju ako symbol slovanskej devy a nazval ju:

Láska nemáva vždy len šťastný koniec. Tragická bola láska Igora a židovského dievčaťa z obdobia slovenského štátu v románe Námestie svätej Alžbety spisovateľa:

Nad láskou a ľúbostnými citmi v dielach slovenskej realistickej drámy často víťazia majetkové záujmy. Tak je to aj v divadelných hrách Statky-zmätky a Ženský zákon, ktoré napísal

Básnik a žena je básnická poviedka, ktorá má päť častí. Básnik vedie dialóg so ženou, ktorá ho očarila. Ktorý básnik bol inšpirovaný ženou k napísaniu tohto diela?

Stanislav Štepka je autor Hry o láske, poetickej komédie, ktorá sa venuje láske v najrôznejších podobách. V ktorom divadle mala táto hra v roku 2005 premiéru?

Knihou roka 2015 v čitateľskej ankete, ktorú každoročne vyhlasuje literárny mesačník Knižná revue, sa stala kniha Vladimíra Ballu. Upúta čiernym humorom a iróniou a v jej názve sa skrýva nežný cit. Je to:

Results of quiz competition

  Results

SHARE with your friends

Your result of the quiz

Your result of the survey


Comments

Quiz results

Survey results

Share with friends


or